نهمین کنفرانس جهانی  اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات برگزار شد

نهمین کنفرانس جهانی اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات برگزار شد

نهمین کنفرانس جهانی اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات (FCTC) از 17 تا 22 آبان 2021 به ریاست سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو به مدت یک هفته کار خود را آغاز کرد.

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری ایرنا، اسماعیل بقائیهامانه در سخنرانی افتتاحیه این کنفرانس همه را دعوت کرد که به مسئولیت جمعی خود برای رسیدگی به پیامدهای همهگیری مواد دخانی برای سلامت عمومی مردم جهان عمل کنند.

جمهوری اسلامی ایران در سالهای 1384 و 1398 به دو معاهده چارچوب کنوانسیون کنترل دخانیات و پروتکل ریشه کنی تجارت غیر قانونی محصولات دخانی  پیوسته است این دو سند تنها معاهداتی هستند که ذیل سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با اثرات زیانبار مواد دخانی تدوین شدهاند.

بقایی در این نشست ضمن اشاره به آثار مخرب همهگیری کرونا و تأثیرات مخرب استعمال دخانیات بر افزایش ریسک ابتلا و پیشروی این همهگیری جهانی، به ابتکار ایران جهت طرح تنها بیانیه این نشست اشاره کرد که قرار است ذیل دستور کار شماره 6 کنفرانس با عنوان «بیانیه نهمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات و بازیابی پسا کرونا» مطرح شود.

در نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات، که به صورت مجازی (با حضور فیزیکی هیأت رئیسه در دبیرخانه کنوانسیون در ژنو) برگزار شد، پس از مراسم افتتاحیه، دستور کار و برنامه عمل این نشست با اجماع تمام دولتهای عضو کنوانسیون به تصویب رسید. در این نشست که تا روز شنبه 22 آبان 1400 ادامه داشت، سایر موضوعات دستور کار از قبیل درخواست عضویت ناظر کشورها و پیشبرد جهان شمولی اجرای کنوانسیون کنترل دخانیات به همراه راهکارهای کنترل و کاهش مصرف دخانیات و مبارزه با قاچاق دخانیات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

هدف این کنوانسیون و پروتکلهای آن، حفظ نسلهای حال و آینده از اثرات زیان بار بهداشتی، اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی استعمال دخانیات و قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانیات است که هر دو سال یکبار دستورالعملها و اسنادی که در حمایت از این دو معاهده بینالمللی تنظیم میشود، در جلسات دو سالانه کنفرانس مورد بررسی و به تصویب اعضا میرسد. در طول برگزاری کنفرانس اعضا کنوانسیون، علاوه بر تصویب اسناد مرتبط به تبادل تجربیات و اقداماتی که در اجرای مفاد این معاهدات داشتند میپردازند.

جمهوری اسلامی ایران متعهد به حفاظت از سلامت عمومی در برابر مصرف مواد دخانی و اجرای مفاد کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات است با توجه به اهمیت کنترل مصرف و حذف استنشاق تحمیلی دود سیگار به خـصوص نـزد جوانـان و نیز نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا درخصوص اثرات سو مصرف مواد دخانی بر کنترل همهگیری کرونا، ریاست ایران بر نهمین کنفرانس جهانی کشورهای عضو کنوانسیون کنترل مواد دخانی از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

پیش به‌سوی دهمین اجلاس اعضای معاهده سازمان بهداشت جهانی در مورد کنترل دخانیات (COP10)

پرداخت 20 هزار میلیارد تومان مالیات توسط صنعت دخانیات

اختلاف مالیاتی بر سر دخانیات

شورای نگهبان از تصویب مالیات دخانیات جلوگیری کند

قانونی با آثار تورمی و ضد تولیدی و مغایر با سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری

مالیات مضاعف به سیگار تحمیل می‌شود

سیگار و تنباکو گران می‌شود

توسعه بازار قاچاق و مخابره پیام تورمی به جامعه باتصویب مالیات‌های جدید برای دخانیات

مالیات دخانیات در دستور کار مجلس شورای اسلامی

قانون گذاری در مسیر درآمدزایی ،سلامت عمومی یا تقویت قاچاق کالای دخانی

تدوین برنامه راهبردی صنایع دخانی در دستور کار وزارت صمت

اسامی برخی سیگارها ارزش‌های انقلاب است باید تغییر کند

تدوین برنامه راهبردی صنعت دخانیات در دستور کار وزارت صمت

فروش سالانه ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق در کشور

فروش املاک شرکت دخانیات و حواشی آن

داستان یک کلیپ برای مبارزه با دخانیات

از انحلال ستاد صنایع دخانی جلوگیری کنید

سرپرست ستاد صنایع دخانی منصوب شد

قانون گذاری در مسیر درآمدزایی ،سلامت عمومی یا تقویت قاچاق کالای دخانی

بازدید وزیر تعاون از مجتمع دخانیات ارومیه

دغدغه‌های سوال برانگیز

افزایش مالیات سیگار در ایران به سود کیست؟

چراغ سبز به قاچاق دخانیات با تصمیمات غیر کارشناسی

کشف بیش از ۴۶۹ هزار نخ سیگار قاچاق در کاشان

کشف سیگار خارجی قاچاق در عجب شیر