فروش سالانه ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق در کشور
رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی اعلام کرد:

فروش سالانه ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق در کشور

رئیس انجمن تولیدکنندگان دخانیات گفت: طبق برآوردهای انجام شده سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق وارد کشور می‌شود.

به گزارش توتون صنعت به نقل از خبرگزاری مهر، طبق اظهارات مقامات وزارت صمت، «لوازم‌یدکی خودرو»، «لوازم‌خانگی»،«لوازم آرایشی و بهداشت»، «پوشاک» و «دخانیات» به‌ عنوان پنج اولویت نخست این وزارتخانه،در رابطه‌با طرح‌های مبارزه با قاچاق کالا در کشور هستند؛ بر همین اساس، مقابله با کالای قاچاق و تقلبی از خردادماه سال گذشته با تمرکز بر بازار دخانیات وارد فاز جدیدی شده است.
هر چند مقدار واقعی قاچاق سیگار مشخص نیست؛ اما از مابه‌التفاوت تولید و مصرف، می‌توان تخمینی از میزان واردات قاچاق این کالا به کشور را برآورد کرد، بر همین اساس و با فرض مصرف ۸۰ میلیارد نخ و تولید ۶۸ میلیارد نخ سیگار در کشور، قاچاق انواع سیگار در سال گذشته به بیش از ۱۰ میلیارد نخ می‌رسد. بر همین اساس، حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد بازار دخانیات در اختیار برندها و تولید قانونی داخلی و ۱۵ تا ۲۰ درصد در اختیار قاچاق است. با این حساب، میزان محصولات قاچاق و تقلبی در گروه کالایی دخانیات بسیار بالاست.
در همین رابطه، اخیراً محمدمهدی برادران، معاون صنایع عمومی وزیر صمت گفته است: فروش انواع محصولات دخانی در تمام واحدهای توزیعِ عمده و خرده‌فروشی می‌بایست با شناسه کالا صورت پذیرد؛ همچنین با اجرای طرح شناسه کالا نباید شاهد وجود کالاهای قاچاق در بازار باشیم؛ زیرا بر اساس شناسه کالای الصاقی، برخوردها با عرضه‌کنندگان محصولات دخانی قاچاق در بازار تسهیل خواهد شد.


بازار مملو از سیگار و تنباکوی قاچاق، جعلی و تقلبی
در همین زمینه، محمدرضا تاجدار، رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: حدود یک ماه پیش وزارت اطلاعات با همکاری نیروی انتظامی نسبت به برخورد با تعدادی از سرشبکه‌های قاچاق محصولات دخانی اقدام قابل‌توجهی انجام داد؛ اما از آن تاریخ به بعد هیچ‌گونه نظارت و برخوردی در سطح عرضه با محصولات دخانی قاچاق و همچنین با مراکز اصلی عرضه محصولات دخانی قاچاق در استان‌ها مشاهده نمی‌شود، به همین دلیل در حال حاضر بازار مملو از سیگار و تنباکوی قاچاق، جعلی و تقلبی است.


مشکلات تولیدکنندگان محصولات دخانی
تاجدار در خصوص تولید محصولات دخانی در کشور بیان کرد: شرایط تولید به دلیل مشکلات متعدد تولیدکنندگان در تأیید ثبت سفارش مواد اولیه، تأیید کوتاژهای ترخیص مواد اولیه و غیره در وزارت صمت تا پروسه طولانی تخصیص و تأمین ارز از سوی بانک مرکزی و همچنین مسیرهای قرمز ترخیص مواد اولیه، کارشناسان مجازی و غیره در گمرکات، سرعت تولید دخانیات در داخل کشور را به‌شدت کند کرده و به طور هم‌زمان هزینه‌های تولید را نیز بالا برده است.
وی ادامه داد: افزایش میزان دریافت مالیات از تولیدکنندگان داخلی در قالب قوانین متعدد از جمله قانون بودجه سالانه، قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون برنامه ۵ ساله، نرخ تولیدات داخلی را در مقایسه با کشورهای اطراف به‌شدت افزایش داده و بازار را در اختیار قاچاقچیان قرار داده است.


فروش سالانه ۲۰ میلیارد نخ سیگار و ۵۰۰۰ تن تنباکوی قاچاق در کشور
رئیس انجمن دخانیات در پایان با ابراز امیدواری به اینکه سیاست‌گذاران این حوزه شرایط تولید محصولات دخانی در کشور را تسهیل کنند، گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده در انجمن دخانیات، سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد نخ سیگار و بیش از ۵۰۰۰ تن تنباکو، قاچاق و جعل می‌شود.
 بنا بر اعلام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، در سال گذشته بیش از ۵ هزار و ۷۰۰ پرونده مظنون به قاچاق در سطح عرضه به ارزش بیش از ۹ هزار میلیارد تومان تشکیل شده که به لحاظ تعداد پرونده‌ها، نزدیک به ۳۷ درصد پرونده‌ها مربوط به کالاهای دخانی می‌شود.

از طرف دیگر، برخی بررسی ها نشان می دهد که به لحاظ ارزش ، تنها 3 تا 8 درصد از مجموع سیگارهای قاچاق، کشف و ضبط می شوند و مابقی به راحتی در داخل کشور توزیع و مصرف می شود. با این حال، اجرای طرح مقابله با قاچاق سیگار در سطح عرضه از سوی وزارت صمت که با مشارکت سایر دستگاه های مسئول آغاز شده است، می تواند موجب کاهش واردات کالای دخانی قاچاق به کشور شود.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

پیش به‌سوی دهمین اجلاس اعضای معاهده سازمان بهداشت جهانی در مورد کنترل دخانیات (COP10)

پرداخت 20 هزار میلیارد تومان مالیات توسط صنعت دخانیات

اختلاف مالیاتی بر سر دخانیات

شورای نگهبان از تصویب مالیات دخانیات جلوگیری کند

قانونی با آثار تورمی و ضد تولیدی و مغایر با سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری

مالیات مضاعف به سیگار تحمیل می‌شود

سیگار و تنباکو گران می‌شود

توسعه بازار قاچاق و مخابره پیام تورمی به جامعه باتصویب مالیات‌های جدید برای دخانیات

مالیات دخانیات در دستور کار مجلس شورای اسلامی

قانون گذاری در مسیر درآمدزایی ،سلامت عمومی یا تقویت قاچاق کالای دخانی

تدوین برنامه راهبردی صنایع دخانی در دستور کار وزارت صمت

اسامی برخی سیگارها ارزش‌های انقلاب است باید تغییر کند

تدوین برنامه راهبردی صنعت دخانیات در دستور کار وزارت صمت

فروش سالانه ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق در کشور

فروش املاک شرکت دخانیات و حواشی آن

داستان یک کلیپ برای مبارزه با دخانیات

از انحلال ستاد صنایع دخانی جلوگیری کنید

سرپرست ستاد صنایع دخانی منصوب شد

قانون گذاری در مسیر درآمدزایی ،سلامت عمومی یا تقویت قاچاق کالای دخانی

بازدید وزیر تعاون از مجتمع دخانیات ارومیه

دغدغه‌های سوال برانگیز

افزایش مالیات سیگار در ایران به سود کیست؟

چراغ سبز به قاچاق دخانیات با تصمیمات غیر کارشناسی

کشف بیش از ۴۶۹ هزار نخ سیگار قاچاق در کاشان

کشف سیگار خارجی قاچاق در عجب شیر