آغاز سومین سال انتشار ماهنامه توتون صنعت

آغاز سومین سال انتشار ماهنامه توتون صنعت

 در آبان ماه سال 1399 بود که اولین شماره ماهنامه توتون صنعت منتشر شد. ماهنامه توتون صنعت اولین و همچنان تنها نشریه تخصصی صنعت دخانیات در کشور است. صنعت دخانیات در ایران قدمتی طولانی دارد و هشتاد سال بهصورت انحصاری و دولتی اداره میشد. در سال 1391 با اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی و واگذاری سهام شرکت دخانیات ایران این صنعت نیز از انحصار دولت خارج شد و در معرض رقابت و مواجهه با نیروهای بازار قرار گرفت. درحالیکه هنوز فضای کسبوکار برای فعالیت در یک محیط رقابتی فراهم نبود. علیرغم اینکه مصرف دخانیات یک واقعیت انکارناپذیر در جامعه بوده و هست  ازآنجاکه کالای دخانی جزو کالاهای آسیبرسان سلامت تلقی میشود این شد که مبارزه با مصرف دخانیات بهنوعی در مسیر مبارزه با صنعت دخانیات قرار گرفت و لازم بود سیاستگذاران و تصمیمگیرندگان در مورد این صنعت علاوه بر سلامت به دیگر ابعاد آن نیز همچون اشتغال، بخش کشاورزی، رقابت با کالاهای غیراستاندارد و قاچاق، صیانت از منابع ارزی کشور، فعالیتهای پیشین و پسین مرتبط با صنعت، تعهدات بینالمللی در ارتباط با کالای دخانی، درآمد مالیاتی دولت و عمق پیوندهای اقتصادی آن با دیگر بخشها و... توجه کنند. باوجود قدمت یکصد ساله صنعت دخانیات در ایران، به دلیل شرایط انحصار و دولتی بودن، سیر تحولات تاریخی، تجارب و دستاوردهای تحقیقاتی و پژوهشی صنعت چندان مستندسازی نشده بود و عمدتاً بر پایهیک فرهنگ شفاهی استوار بود و همچنان هست و قوانین و مقررات حاکم بر صنعت هم هنوز بهطور کامل استقرار نیافته و نظام وضع قوانین وتنظیم مقررات در این حوزه هنوز جای کار فراوان دارد. در این مدت علیرغم بسیاری کاستیها، سعی شد با تهیه گزارشهایی از مزرعه تا کارخانه، گستره و ابعاد صنعت شناسایی و معرفی شود، قوانین و مقررات حاکم بر صنعت اطلاعرسانی و برخی خلأهای موجود در مقررات یادآوری و اطلاعات واقعی تری از سهم و نقش صنعت در درآمد مالیاتی دولت ارائه گردد و مسائل و مشکلات فعالین این بخش اعم از کشاورزی، تولید و توزیع اطلاعرسانی شود. 

عقبه تاریخی و سیر تحولات صنعت در طی دوران موضوعی بود که هم در شمارههای متعدد ماهنامه و هم در ویژهنامهای که در اردیبهشتماه امسال در ارتباط با نهضت تنباکو منتشر شد موردتوجه بود. پدیده قاچاق در صنعت دخانیات جایگاه و نقش خود را دارد. آثار و تبعات ودلایل آنهم از موضوعاتی بود که در شمارههای متعدد به آن پرداختیم. در کنار انتشار کاغذی ماهنامه، سایت ماهنامه نیز به آدرس totonsanat.ir راهاندازی شد و مجموعه مطالب از ابتدای انتشار در آن در دسترس است و میتواند مورداستفاده پژوهشگران، کارشناسان و علاقهمندان باشد.

 وظیفه میدانم از همکاری فعالین صنعت چه در حوزه تولید و چه توزیع کالای دخانی، مسئولین و متولیان امور حاکمیتی و سیاستگذاری صنعت دخانیات کشور بالأخص ستاد صنایع دخانی کشور وتشکلهای تولیدی و توزیعی که موجب اصلی انگیزه برای تداوم فعالیت است قدردانی و سپاسگزاری نمایم و امیدوارم با تداوم این تعاملات بتوانیم واقعیتها و رویدادهای صنعت دخانیات کشور را آنگونه که هست اطلاعرسانی نموده همچنان در شناخت خلأها و نارساییها و رفع کاستیها قدم برداریم و در حل منطقی تعارضات موجود بین صنعت و سلامت اثرگذار باشیم.

 

عقبه تاريخي و سير تحولات صنعت در طي دوران موضوعي بود که هم در شمارههاي متعدد ماهنامه و هم در ويژهنامهاي که در ارديبهشتماه امسال در ارتباط با نهضت تنباکو منتشر شد موردتوجه بود. پديده قاچاق در صنعت دخانيات جايگاه و نقش خود را دارد. آثار و تبعات ودلايل آنهم از موضوعاتي بود که در شمارههاي متعدد به آن پرداختيم. در کنار انتشار کاغذي ماهنامه، سايت ماهنامه نيز به آدرس totonsanat.ir راهاندازي شد و مجموعه مطالب از ابتداي انتشار در آن در دسترس است و ميتواند مورداستفاده پژوهشگران، کارشناسان و علاقهمندان باشد.

 وظيفه ميدانم از همکاري فعالين صنعت چه در حوزه توليد و چه توزيع کالاي دخاني، مسئولين و متوليان امور حاکميتي و سياستگذاري صنعت دخانيات کشور بالأخص ستاد صنايع دخاني کشور وتشکلهاي توليدي و توزيعي که موجب اصلي انگيزه براي تداوم فعاليت است قدرداني و سپاسگزاري نمايم و اميدوارم با تداوم اين تعاملات بتوانيم واقعيتها و رويدادهاي صنعت دخانيات کشور را آنگونه که هست اطلاعرساني نموده همچنان در شناخت خلأها و نارساييها و رفع کاستيها قدم برداريم و در حل منطقي تعارضات موجود بين صنعت و سلامت اثرگذار باشيم.

فرداد امیر اسکندری

مدیر مسئول 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاه شما

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

نمایشگاه تنباکو و دخانیات دبی
رحلت رسول اکرم

پربازدیدها

تازه ترین‌ها

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

الزام به تبدیل وضع عوامل استانی توزیع کالای دخانی از حقیقی به حقوقی مبنای قانونی ندارد

لازم الاجرا شدن مقررات حوزه کسب و کار منوط به ثبت و انتشار آن‌ها در «پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات کسب و کار» است

کشف سیگار قاچاق در حوالی بازار تهران

روش‌های سازمان امور مالیاتی برای جلوگیری از فرار و کتمان مالیاتی

شناسایی پانزده شبکه کلان قاچاق سازمان یافته محصولات دخانی

جلوی احداث کارخانه سیگار الکترونیک در کشور گرفته شود

اشخاص مشمول ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده

خطرات سیگار الکترونیکی

آینده صنعت دخانیات؛ پیش‌بینی برای 10 سال دیگر

سیگار الکترونیکی یا ویپ، از اختراع تا ساختار

سامانه مؤدیان و پایانه فروشگاهی (قسمت اول)

استفاده از سیگارهای الکترونیک برای ترک سیگار توصیه نمی‌شود

یک محموله سیگار قاچاق در هندیجان کشف و ضبط شد

توقف تولید ، واردات و فروش سیگارهای الکترونیکی

نمایشگاه تنباکو و دخانیات دبی، آذر ماه 1402 برگزار می‌گردد

معرفی 41 نشان تجاری قاچاق سیگارت و تنباکوی معسل

نمای کلی صنعت دخانیات ایران در سال 1402

نتیجه افزایش مالیات دخانیات و شنیده نشدن توصیه‌های کارشناسی

بهای عمده فروشی محصولات جی تی آی

ایران آماج کالاهای دخانی قاچاق

افت پنجاه‌درصدی تولید تنباکوی معسل

یک روز با اولین مجتمع دخانیات ایران

جلسه مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان کالای دخانی برگزار شد

در بازار مولوی تهران چه گذشت